Historia Śląskiego Wesołego Miasteczka

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. Zapraszamy do podróży w czasie, aby poznać naszą historię.

Budowa Wesołego Miasteczka ruszyła w 1956 roku. Na 39 hektarach miało powstać centrum rozrywki dla mieszkańców regionu. Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 1959 roku, wtedy też lunapark odwiedzili pierwsi goście.

W 1960 roku działały już 63 urządzenia, a zainteresowanie nowym miejscem było ogromne. W dni powszednie lunapark odwiedzało średnio sześć tysięcy osób, w święta około pięćdziesiąt tysięcy. Jeden z rekordów padł we wrześniu 1966 roku w czasie Święta Trybuny Robotniczej, kiedy w Wesołym Miasteczku bawiło się 80 tys. osób. Na Śląsk przyjeżdżali ludzie z całego kraju, aby zakosztować rozrywki w pierwszym lunaparku w Polsce.

Największą karuzelą, która działa od początku istnienia Wesołego Miasteczka są Samoloty Duże. Zawieszone na 45-metrowej wieży latają z prędkością dochodzącą do 55 km/h, a podniebny lot trwa ok. 12 minut.

Dorośli i młodzież chętnie korzystali z pływającej kawiarni „Arizona”, oferującą aromatyczna kawę i niezwykły nastrój. Dziś wielu wspomina, że właśnie tam spotkali swoich przyszłych współmałżonków. W kawiarni odbywały się regularnie dancingi, które ułatwiały zawieranie znajomości przyjeżdżającym do pracy na Śląsk. Kawiarnia przestała pływać pod koniec lat 80.

W 1978 roku do lunaparku przyjechał Diabelski Młyn (dziś Legendia Flower). Nasi goście dostali możliwość oglądania panoramy Śląska z gondoli nowej atrakcji. Do dziś jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Legendia Flower liczy 40 metrów wysokości i może pomieścić maksymalnie 216 pasażerów. Do dziś jest to największa karuzela w Polsce.

W 2007 roku rozpoczęły się widoczne zmiany. Do Wesołego Miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą. W 2014 roku zakupiono 26 karuzel od duńskiego lunaparku Sommerland Syd. Do kwietnia 2015 lunaparkiem zarządzał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A.

Obecnie spółka TMR posiada 75% udziałów Śląskiego Wesołego Miasteczka i zarządza nim od maja 2015 roku. Spółka TMR zobowiązała się zainwestować 120 mln złotych (30 mln EUR) w ciągu następnych pięciu lat. W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legedarny Skarbnik.

30 marca 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko zmieniło się z typowego lunapraku w największy w Polsce park tematyczny i obrało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.

Sezon 2017 przyniósł mnóstwo zmian. Park zyskał kolejne strefy tematyczne: Magical Village, Valley of Dreams i Magical Forest. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a hitem sezonu jest otwarty 1 lipca Lech Coaster- największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo- Wschodniej.

Sezon 2018 bezapelacyjnie należał do Bazyliszka. Jest to pierwsza w Polsce rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride w Polsce. Został obsypany wieloma prestiżowymi i branżowymi nagrodami.