Szlak Ślonski Godki również w Legendii!

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko pomoże w odtworzeniu zniszczonego w ubiegłym tygodniu (7-8 września) Szlaku Ślonski Godki. Nasz park nie tylko pomoże przywrócić w pierwotne miejsca figurki sześciu dotychczasowych postaci ze Szlaku, ale również dołączy do niego z własną, która stanie przed bramą główną parku. W czwartek 14 września 2017 dyrektor Legendii, Paweł Cebula oraz naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, Marcin Stańczyk podczas briefingu prasowego podzielili się z dziennikarzami szczegółami zaplanowanych w tym kierunku działań.

Szlak Ślonski Godki to inicjatywa Urzędu Miasta Katowice i Ogrodów Przedsiębiorczości mająca propagować elementy śląskiej tożsamości i wzbogacać ducha miejsca stolicy regionu. Jego oficjalna prezentacja,  w której udział wzięli Skarbnik, Heksa, Utopek, Połednica, Bebok i Strziga odbyła się dokładnie tydzień temu (7 września br.), jednak w ciągu pierwszych kilkunastu godzin wandale zniszczyli figurki wszystkich postaci.

- Zniszczenia są zwykłym wandalizmem dokonanym przez pojedyncze osoby. I chociaż nie ma co ukrywać, że ujęcie sprawców nie będzie proste to wierzymy, że dzięki zapisom monitoringu uda się zatrzymać przynajmniej część z nich - mówi Marcin Stańczyk, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice.

Nowe figurki zostaną wykonane z dużo bardziej trwałego materiału, czyli brązu. Zostaną przyspawane do podstaw, które z kolei zostaną zamocowane do podłoża za pomocą specjalnych kotw chemicznych. Portal katowice24.info zaproponował dodatkowo, aby  w produkcję nowych postaci mogli zaangażować się mieszkańcy dostarczając do Centrum Informacji Turystycznej, bądź Infocentrum Legendii najróżniejsze mosiężne i miedziane klucze, które następnie zostaną przetopione na materiał pod nowe figurki.

Twórcy Szlaku Ślonski Godki przewidzieli możliwość dołączenia do inicjatywy podmiotów komercyjnych, a Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko jest pierwszym, które od razu podjęło inicjatywę.

-  Nowa odsłona naszego obiektu, który stał się teraz parkiem tematycznym, bazuje na mitach i legendach, w dużej części także śląskich. Stąd obecność u nas chociażby Skarbnika, który był pierwszą postacią parku i patronuje atrakcji Diamond River. Dlatego zaangażowanie w szlak, zwłaszcza po ubiegłotygodniowych zajściach, wydało nam się oczywiste – mówi Paweł Cebula, Dyrektor Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka. - Chętnie włączymy się w odtworzenie szlaku, a przed głównym wejściem do Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka stanie kolejna postać z mitologii śląskiej, która pasować będzie do jednej z pośród atrakcji obecnych w naszym parku. O wybór chcemy poprosić naszych gości, którzy będą mogli zdecydować się na jedną z trzech propozycji – dodaje.

Do wyboru będzie Meluzyna, Skrzotek oraz Chabernica. - Meluzyna to w mitologii śląskiej piękna kobieta z rybim lub wężowym ogonem na kształt morskiej syreny. Meluzyny można znaleźć w naszym parku przy atrakcji Magical Lake Expedition. Skrzotek to śląski skrzat, który mógł przybierać postać wodnej kurki lub latającego smoka, idealnie wpisujący się tematykę strefy Magical Mountains. Chabernica z kolei jest polnym elfem bądź demonem, który czuwa nad kwitnącym zbożem, co jest bliskie strefie Magical Forest i jej atrakcji Legendia Flower. Chabernica jest również jednym z alter ego Szeptunki, czyli postaci już obecnej w naszym parku – wyjaśnia Paweł Cebula.

Klucze można oddawać do Infocentrum Legendii od poniedziałku do czwartku od 8:00 do 16:00 oraz w piątki, sobotę i niedziele w godzinach otwarcia parku dla gości. Na naszym profilu na FB wkrótce pojawią się projekty nowych postaci, z pośród których to wy wybierzecie swoją ulubioną, która stanie przed Legendią.

Legendia dołącza do Szlaku Ślonski Godki - briefing prasowy